Основні показники погоди

Основні показники погоди – що означає кожен показник, який ми використовуємо при складанні прогнозу погоди на Меті.

Відчувається як

Існує поняття так званої температури, що «відчувається». Цей показник є віртуальним та не вимірюється спеціальними приладами. Він характеризує суб'єктивне відчуття людини при тій чи іншій погоді та відображає ступінь комфортності, якщо людина одягнена по сезону. Враховується швидкість вітру, відносна вологість та фактична температура повітря. У комплексі ці три метеорологічні параметри відіграють ключову роль розрахунку індексу комфортності.

Аналогом такого показника виступають індекси спеки та холоду, а також «охолодження вітром». Важливо знати, що чим сильніший вітер, то людина відчуває нижчу температуру, ніж вона є насправді. При високій температурі повітря і значній відносній вологості людина відчуває задуху і їй здається, що температура набагато вища і т.п. Нині є кілька методик розрахунку відчутної температури, але вони підв'язані під три основних метеорологічних параметри – температура повітря, вологість і швидкість вітру.

Ймовірність Опадів, %

У сучасних прогнозах погоди часто вказується можливість опадів у відсотках для конкретного населеного пункту чи території. Якщо ми беремо всю Київську область (для прикладу) і в прогнозі бачимо на конкретний день або час доби ймовірність дощу 30%, це означатиме випадання дощу на 30% території даної області. Тобто дощ точно буде, але де в області – залишається незрозумілим. Якщо ви знаходитесь в одній точці весь день, то вам ймовірність опадів складе 30%. Якщо ви пересуваєтеся, то шанси потрапити під дощ зростуть. Важливо відзначити, що відсоток не пов'язан з інтенсивністю опадів. Імовірність може бути 10%, і ви все одно потрапите під зливу.

Якщо опади очікуються з ймовірністю 80 – 90%, це означатиме практично повну неминучість їх випадання і лише з 10 – 20% території їх може не бути. Таким чином, цей показник тісно прив'язаний до певної території чи населеного пункту. Ось чому в літній період часто так буває, що за прогнозом у місті очікується дощ із ймовірністю 70-90% та гроза, а за фактом в одному районі міста йде злива, тоді як в іншому районі дощу немає і світить сонце. І оскільки опади були, то прогноз вважається таким, що повністю виправдався, незважаючи на часткове покриття дощем певного району міста.

Кількість опадів, мм

Кількість атмосферних опадів, що випали на земну поверхню (як твердих, так і рідких) прийнято вимірювати в міліметрах (мм). Чисельно, кількість опадів у міліметрах дорівнює кількості кілограм води, що вилилася (чи випала у вигляді снігу) на одиницю поверхні, площею 1 квадратний метр, тобто. 1 мм = 1 кг/1м2. А оскільки 1 літр води має масу приблизно 1 кг, то виходить, що кількість міліметрів показується обсяг опадів, що накопичився, в літрах на одиницю земної поверхні без урахування випаровування і просочування в глибину грунту. В англомовних країнах популярною одиницею кількості опадів служить дюйм у зв'язку з обставинами, що історично склалися.

Тиск мм,

Атмосферний тиск є одним із найважливіших метеорологічних показників і показує з якою силою на нас тисне стовп повітря одиничного поперечного перерізу від землі до верхньої межі атмосфери. Загальноприйнятою одиницею виміру буде міліметр ртутного стовпа. Ще в XVII столітті відомий вчений Торічеллі сконструював барометр у вигляді скляної трубки, запаяної з одного кінця, а інша її частина була занурена в посудину з ртуттю. Виявилося, що під впливом тиску атмосферного повітря, ртуть із судини видавлювалася в скляну трубку на висоту приблизно 760-770 мм. Причому, чим сильніше повітря тиснуло (наприклад, в умовах антициклону), тим вище трубкою піднімалася ртуть і навпаки. З того часу в міліметрах ртутного стовпа стали вимірювати атмосферний тиск, хоча конструкція та різноманітність барометрів зазнали значних змін.

До речі, у багатьох країнах Європи та в Північній Америці основною одиницею вимірювання тиску є дюйми, а серед фахівців – метеорологів більше прийнята одиниця гектопаскаль (гПа) або мілібар (мБ).

Вологість, %

Кількість водяної пари, яка міститься в повітрі при певних значеннях температури та тиску прийнято оцінювати у відсотковому відношенні. Ця характеристика називається відносною вологістю, та її значення можуть коливатися від десятих часток відсотка до 100%. За нормальних умов біля земної поверхні вологість підвищується в міру зниження температури. Коли вона досягає 100%, це означає, що в повітрі міститься максимально можлива кількість пари, і вона починає конденсуватися (як кажуть фахівці, водяна пара досягла стану насичення). У цьому випадку починається випадання роси, інею, утворення туману, а у вільній атмосфері формуються хмари.

Найнижчі значення вологості зазвичай фіксуються в пустельних і напівпустельних регіонах планети, де може вдень знижуватися до 1 – 3%. Для організму людини найбільш комфортний діапазон відносної вологості коливається в межах 50 - 70%.

Вітер, м/с

Вітер є сукупністю горизонтальних рухів повітря щодо земної поверхні. Виникає він внаслідок різниці атмосферного тиску і дме з високого тиску в область низького, прагнучи досягти статичної рівноваги. Оскільки повітря має масу, то можна виміряти швидкість, з якою він перемішується, як і будь-який інший фізичний об'єкт. У метеорології та прогнозах погоди швидкість вітру прийнято вимірювати у метрах за секунду (м/с), або за кілометри/годину. Наприклад, швидкість вітру 15 м/с вказується, що частинки повітря за секунду пролітають відстань 15 метрів. Вимірюється швидкість вітру за допомогою анемометрів або анеморумбометрів на метеостанціях. У морській справі та деяких інших країнах вимірюють швидкість вітру у вузлах. 1 вузол = 0,5 м/с. Чим вище швидкість вітру, тим повітря має більшу кінетичну енергію і здатне здійснювати значну роботу. Тому помірний вітер у 10 м/с здатний лише качати невеликі гілки дерев, а от пориви в 25 м/с можуть перекинути дерево повністю або зірвати покрівлю.

УФ-Індекс

Індекс ультрафіолетового випромінювання (УФД) – це чисельний показник, який характеризує інтенсивність випромінювання сонця в ультрафіолетовій частині спектра. Як відомо, ультрафіолетове випромінювання негативно впливає на шкіру та очі. Цей індекс розраховується з урахуванням часу доби, ступеня покриття неба хмарами, широти місцевості та висоти над рівнем моря, а також пори року. Зазвичай чисельні значення коливаються від 0 до 12 і вище, де нуль означає повністю безпечний рівень ультрафіолетового випромінювання (наприклад, вночі чи похмурий день), а рівні 12 і вище означає дуже високу небезпеку для людини. У гірській місцевості на кожні 300 метрів висоти кількість УФ випромінювання збільшується на 4 %.

Тут слід пам'ятати, що чим вище значення УФД, тим менше потрібно часу, щоб випромінювання завдало шкоди здоров'ю людини. Тому за цим показником слід особливо стежити в тропічних широтах, на морі або в гірській місцевості. Вимір значення УФІ проводиться за допомогою спеціального обладнання, яке має датчики, чутливі до ультрафіолетової частини спектру - фототранзистори. Можуть виготовлятися у різних модифікаціях.